כולם מדברים על טחורים

כולם מדברים על טחורים - קראו במאמר כדי להבין מדוע
טחורים הם בעיה נפוצה בקרב רבים מהאוכלוסיה. קראו את המאמר כדי להבין את הסיבות ואיך ניתן לטפל בהם ולהשיג הקלה.

בדרך כלל אנשים לא מדברים עליהם. לפחות לא בצורה פומבית. אבל אם נדמה לכם שפתאום כולם מדברים על טחורים, זה אומר שיכול להיות שגם אתם סובלים מהתופעה המציקה והיחסית נפוצה הזאת. נסביר בשורות הבאות מהם בעצם הטחורים, מדוע הם נגרמים, עד כמה התופעה נפוצה ואיך ניתן לטפל ולהשיג הקלה.

מהם טחורים ואיך יודעים שסובלים מכך?

טחורים הם למעשה תופעה של התרופפות ודימום וכאבים, הנובעים מכלי דם שעוברים באזור פי הטבעת ובמעי הגס. בקרב צעירים, כלי הדם הללו לרוב בלתי מורגשים ובוודאי שאין הם מסבים כאבים או אי נוחות. אבל ככל שמתבגרים ובשל סיבות שנזכיר בהמשך, הדברים משתנים. כאם אתם מרגישים כאב או צריבות לאחר יציאות או שמזהים דימום שמלמד עם קרעים זעירים בכלי הדם הללו, אי הנוחות בהחלט רבה. זו לא תופעה מסוכנת, זה לא גירוד או כאב שמצריכים אשפוז, אבל אי הנוחות כל כך רבה שהמצוקה בהחלט מפריעה. אגב, לא כל הטחורים הם אותו הדבר. נהוג לחלק אותם לפנימיים ולחיצוניים. הסוג החיצוני שהוא בולט יותר, מלווה בפחות דימום אך עם יותר כאב. כמו כן, ככל שהם יותר בולטים, כך הם נחשבים לחמורים, מציקים יותר וכואבים ומגדרים יותר.

סיבות לטחורים, למה זה קורה?

אז האם זו באמת תופעה טבעית שנגמרת עם הגיל? אם נדמה לכם שפתאום כולם מדברים על טחורים ולכל אחד יש הסברים משלו לבעיה, שימו לב מהם הגורמים לכך. סיבה מרכזית היא הרגל להתאמץ בשירותים. במיוחד לאנשים שסובלים מעצירות רבה, מאמץ חוזר ונשנה מעלה מאוד את הסיכוי להתפתחות הבעיה. מעריכים כיום כי מאמץ יתר בהתעמלות מוגזמת עלול גם הוא להביא לכך וכן גם היריון. נשים רבות סובלות מטחורים בשליש השני או השלישי של ההיריון בשל שינויים הורמונליים, העלייה במשקל ושינוים ביציבה. גורם נוסף הוא כאמור גיל, שכן ככל שעולים בגיל, הסבירות לסבול מטחורים עולה. יש השפעה גנטית אולם כל מאמץ מוגזם, רצוני או לא רצוני (למשל שיעולים כבדים) עלול להביא לפגיעה בכלי הדם האמורים, וכאמור לטחורים.

כולם מדברים על טחורים - רקטוקל

עד כמה נפוצה התופעה?

מכיוון שלא באמת כולם מדברים על טחורים, קשה לקבל סטטיסטיקה מדויקת. יחד עם זאת מעריכים שאחד מכל עשרה אנשים בעולם סובל מטחורים. במערב, הבעיה נפוצה יותר ככל הנראה בגלל מיעוט בפעילות גופנית, אורח חיים יושבני וכן מסיבות של תזונה. נשים סובלות יותר מגברים (בגלל היריונות) ומעריכים כי אנשים הסובלים מעודף משקל ואינם מבצעים פעילות גופנית סדירה, סובלים מכך יותר מאנשים בעלי משקל תקין.

מוצרים ושיטות לטיפול בטחורים

כעת, לדבר החשוב ביותר, אך מטפלים ואילו שיטות יכולות להביא להקלה:

  1. שיטה תזונתית – מכיוון שעצירות כרונית כרוכה בהחמרה בטחורים, כדאי לשלב תזונה שעוזרת ליציאות. כך למשל צריכת מגוון פירות וירקות, דגן מלא וכן שתיית הרבה מים.
  2. ללא מאמץ בשירותים – השירותים הם לא מקום בילוי. ישיבה בשירותים צריכה להיות קצרה ותכליתית.
  3. קרם טיפולי – ישנם קרמים טיפוליים שמביאים עימם הקלה מרובה. הם אומנם לא יוצרים ריפוי מלא, אך מריחה מספר פעמים ביום מקלה במידה ניכרת על הסימפטומים. העדיפו קרם טבעי, באישור משרד הבריאות.
  4. סבון מיוחד - שימוש בסבון מיוחד לטחורים, כלומר שטיפת המקום ושימוש בסבון טבעי המזין את האזור. זה תורם להרגעה, להקלה ויש אומרים גם לשיפור הדרגתי במצב.
  5. פעילות גופנית ורגיעה - התחילו לנהל שגרה של פעילות גופנית מתונה ועקבית. נמצא כי הרגיעה הנפשית שמלווה בכך וחיזוק השרירים והיציבה, משפרים מאוד את המצב.

 

עד 50% הנחה ברכישת אחד ממוצרי RECTOKAL

דברים נוספים שאולי יעניינו אותך

דילוג לתוכן